Поиск     Статистика     Список пользователей     Форумы     Календари     Альбомы     Цитаты     Язык
Вы вошли, как гость. ( войти | зарегистрироваться )

Случайная цитата: «Вспомните, с какой хвалой, каким почитанием, воистину, с каким письменным поминанием, деяния добрых мужей вверяются памяти всего света»: из речи князя Роже Антиохийского перед битвой при Телль-Данисе (14 сентября 1115 г.)
- (Добавлено: Макс Скальд)

Окменская битва
Модераторы: Ильдар

Предыдущая тема :: Следущая тема
       Основные форумы -> Peditatus equitatusque Формат сообщения 

Ziemowit
Отправлено 26/11/2002 20:07 (#15617 - в ответ на #15614)
Тема: RE: Окменская битва

Ducenarius

2525
Tak wso delo w tom chto bitwa pod Płowcami imela mesto w Polshe, a ne w Litwe. Tatary w nej ne prinimali uchastiya, litowtsy takzhe net.

No chto interesno... bitwa byla samym bolshim srazheniyem Polyakow i Krestonoscew do Grunwalda, i byla wyzwana imenno wtorzheniyem ok. 7000 nemeckogo otryada. I w sluchaye etoy bitwy (khotya zakonczilas ona "nichyoy"), ona deystwitelno ostanowila nabegi Teutonow na Polshu na dolgiye gody.
A w litowskikh istochnikakh (prawda, ja zdes ne aworitet) ja nikakikh danykh pro krupnuyu bitwu w 1331 ne wstrechal.

Prostite za latinskiy alfawit, kirillitsey ja poka znachitelno medlennee pishu.
Kart ja woobshche ne sobirayu, da i w Polshe ja ne znaju saita na kotorom mozhna nayti karty srednewekowykh srazheniy. No, yesli khotite, mogu dat opisanie po polski:)))))

We wrześniu 1331 r. głowne siły krzyżackie zniszczyły Łęczycę, Sieradz i udały się pod Kalisz, gdzie miały się połączyć z wojskami czeskimi. Ponieważ król Jan czeski nie przybył w oznaczonym czasie, powstrzymywany przez księcia świdnickiego Bolesąłwa II Małego, gród kaliski przetrwał oblężenie. Siły krzyżackie zaczęły się wycofywać z ogromnymi łupami. Podążał za nimi Łokietek, któy zdołał zebrać naprędce rycerstwo małopolskie i część wielkopolskiego. W straciou pod Koninem i złupieniu przez Krzyżaków Radziejowa dowódca sił zakonnych Otto von Lutenberg podzielił swoją liczącą ok. 7 tys. ludzi armię na dwie części. Sam poprowadził pierwszą grupę (4 tys.) i ruszył na Brześć, druga zaś grupa pod wodzą wielkiego marszałka zakonu, Ditricha von Altenburga miała dowiezć tabory ze zdobyczą. Korzystając z mgły Łokietek zaatakował pod Płowcami znienacka drugą kolumnę wojsk krzyżackich. Bitwa trwała długo, koło południa Krzyżacy zostali rozgromieni, wielki marszałęk dostał się do niewoli, a wielki komtur Zakonu oraz komturowie Gdańska i Elbląga polegli. Zdobyte zostały tabory. Zawaidomione o porażce główne siły zakonne powróciły spod Brześcia i bitwa rozgorzałą na nowo. Krzyżacy odbili wielkiego marszałka i utrzymali pole bitwy. Przebieg tej fazy starcia nie jest dobrze znany, ale było ono krwawe i nierozstrzygnięte. Pochowano 4187 poległych, przy czym znaczne straty poniosła także strona polska. Pozostaje jednak faktem, że Krzyzacy zostali zmuszeni do rezygnacji z oblężenia Brześcia i opuszczenia Kujaw. Bitwę pod Płowcami potraktowano wśród przyjaciół Polski jako sygnał, że Krzyżacy są do zwyciężenia.
Верх страницы Низ страницы

Перейти на форум :
Искать на этом форуме
Версия для печати
Отправить ссылку на e-mail
zorich books

(Удалить все cookies этого сайта)
Работает MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2022 PD9 Software